«Яблуневий шлях» – підтримка садівництва і розвиток туризму

«Яблуневий шлях» – підтримка садівництва і розвиток туризму

Вінницький регіон, зокрема його південно-західна частина, здавна славиться чудовими урожаями яблук та ягід. Нині на Вінниччині зосереджено більше половини загальноукраїнського виробництва яблук. Тому саме тут, на території Барської та Северинівської об’єднаних територіальних громад, вирішили впроваджувати проєкт «Яблуневий шлях». Партнером цих громад у втіленні проєкту стала ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».

Кластер «Яблуневий шлях» є проєктом технічної фінансової допомоги Європейського Союзу, він реалізується в рамках програми «Мери за економічне зростання», яка є ініціативою Євросоюзу в рамках Східного партнерства. Експертну підтримку надали також Вінницький відокремлений підрозділ «Центр розвитку місцевого самоврядування» (Програма «U-LEAD з Європою») та Південно-західний Хаб GIZ.

Метою проєкту є збільшення доданої вартості регіонального бренду «Подільське яблуко» за допомогою створення кластера «Яблуневий шлях», аби популяризувати Вінницьку область як «яблуневий рай» України. Для досягнення цієї мети було визначено різнопланові завдання: розвиток інфраструктури в секторі агровиробництва, освіти та відновлення здоров’я; створення туристичних об’єктів у складі кластеру «Яблуневий шлях»; налагодження зв’язків із місцевим бізнесом з метою створення інших кластерів та розвитку співпраці для запровадження нової якіснішої та дешевшої місцевої продукції; популяризація громад серед інвесторів, підтримка місцевих товарів і послуг, підвищення рівня знань місцевих жителів та підприємців у сфері сільського господарства тощо.

Одним із найвагоміших кроків у рамках проєкту стало створення фуд-процесингового центру. Це модель, яка показала свою успішність у багатьох країнах, зокрема, Фінляндії, Польщі, США та Канаді. Ключова ідея такого центру полягає у створенні під наглядом фахових технологів та маркетологів власних ліній виробників сільськогосподарської продукції або спільної лінії під єдиною торговою маркою з можливістю реалізації цієї продукції на ринках України та за кордоном. До складу виробничої бази фуд-процесингового центру, розташованого в Северинівці у відремонтованому та спеціально облаштованому приміщенні площею 560 м², входитиме, зокрема, обладнання для сушіння яблучних «чипсів» та для виготовлення соків прямого віджиму.

Фуд-процесинговий центр - це своєрідний кулінарний бізнес-інкубатор. Призначений він для використання Сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «Витвірня», учасниками якого є майже три десятки сільськогосподарських виробників, фермерське господарство, громадська організація та Северинівська сільська рада. Цей центр покликаний забезпечувати додану вартість шляхом переробки продукції, що вирощується учасниками кооперативу та залученими учасниками. Є два варіанти підходів: або переробка під єдиною торговою маркою, або переробка для кожного на окремих умовах із брендуванням.

До послуг сільгоспвиробників такі переробні процеси: сушіння, виробництво соку, джемів, пастили тощо. Вся сировина місцевого виробництва - яблука, груші, сливи, ягоди. Ще одна функція фуд-процесингового центру – забезпечення маркетингу, продажу, логістики та розробки технологічних ланцюжків переробки. А також передача досвіду.

Але діяльність у рамках проєкту зосереджена не лише на вирощуванні та переробці яблук. Кластер «Яблуневий шлях» приділяє значну увагу також розвитку туризму на Вінниччині та поєднанню в ньому рекреаційної і оздоровчої складових.

На території Барської та Северинівської громад є чимало принад, що поєднують дари природи та людську працю – і корисні копалини (унікальна блакитна глина, придатна і для кераміки, і для оздоровлення), і водні ресурси басейнів річок Південний Буг та Дністер, і санаторій у колишньому графському маєтку в Северинівці, і культурні та історичні об’єкти, і старовинний парк, і успішні напрацювання в галузі «зеленої» енергетики. Також вирощування садовини на цих родючих землях має давню й успішну історію. Адже місцеві продукти були знаними у Європі ще понад століття тому. Так, до 1915 року в центрі Варшави діяв магазин, у якому продавали вироблені в Северинівці вина, копченості, цукор, медовуху тощо.

Тому було вирішено відродити давню славу місцевих крафтових смаколиків та додати до місцевих туристичних напрямків гастротуризм. Так, туристична стежка пролягатиме через Северинівку, де розливатимуть яблучні соки. А в тамтешньому санаторії підтримали ідею запровадити особливі процедури – ванни та джакузі з яблучним соком, яблучний скраб, кисневі коктейлі на основі соку тощо. Майже забутою донині була інформація про те, що в Северинівці на початку XX століття діяв Центр помологічного стандарту Поділля, де відбувалася верифікація різних сортів яблук. Тому туристів ознайомлять і з цією родзинкою краю – в сусідній Олександрівці можна відвідати музей садівництва та ягідництва, оглянути єдиний в Україні пам’ятник великому садівнику та селекціонеру Івану Мічуріну.

Тож для любителів мандрувати і відкривати для себе нові туристичні новинки розроблено туристичні маршрути по Северинівській та Барській громадах. Подорожуючи – пішки, чи на авто або на велосипеді – можна побачити багато цікавих місць та помилуватися надзвичайними краєвидами. А зорієнтуватися на місцевості допоможуть тематичні вказівники.

Піші маршрути

Для любителів піших прогулянок розроблено маршрути зі спеціальними  вказівниками, що проведуть вас мальовничими історичними місцинами. Звісно, треба обов’язково захопити з собою фотоапарат, адже яскраві фото гарантовані.

У місті Бар почати екскурсію варто біля фортеці, датованої 16-м століттям. Поруч - церква Успіння Богородиці та костел святої Анни, будинок Михайла Коцюбинського. У центрі міста побачите монастир святого Івана, колишній Єзуїтський колегіум, Польський Дім, площу перед Міською Радою, транспортний коледж та горбатого «Запорожця» на постаменті. Фотографуємося, переходимо на старовинну Ринкову площу, до монастиря Бенедиктинок. А звідти можна вирушити на гору королеви Бони Сфорци, аби помилуватись панорамою Бару.

У Северинівці цікавим для туристів буде подорож до унікальної пам’ятки природи – каменя кохання, а також до палацу Соколовських-Орловських. Тут сьогодні розташований сучасний оздоровлювальний центр, частину обладнання для якого придбано за кошти з Проєкту «Яблуневий шлях».

Унікальним з точки зору розвитку садівництва та ягідництва в Україні є село Олександрівка. Тут міститься єдиний в Україні музей садівництва, а околиці села засаджені різними сортами яблук, а також жовтогарячою айвою.

Автомаршрут

Подорож на авто дає туристам значно більше можливостей для того, щоб побачити цікаві місця і познайомитись з цікавими людьми. Починаючи автоподорож «Яблуневим шляхом» у селі Стодульці і Мельники, можна побачити унікальне збережене обладнання млина, цікаву садибу і цілюще джерело питної води. Далі дорога вестиме до Антонівки, де збереглось джерело Королеви Бони, де за легендами польська королева та італійська принцеса Бона Сфорца любила проводити вільний час. Після насичених годин відвідин історичного Бару на автотуристів чекатиме мальовнича поїздка до Северинівки, а потім – до Олександрівки. Подекуди звична асфальтна дорога змінюватиметься на бруківку, а старовинний палац Вітославських у Чернятині привертатиме увагу подорожуючих з Токарівки до Северинівки.

Веломаршрут

Незважаючи на відсутність звичних велодоріжок, прихильники подорожей на двох колесах можуть провести кілька чудових годин, подорожуючи від Бару до Северинівки, а потім – далі до Олександрівки. По дорозі вони побачать незлічені гектари садових угідь, старовинний костел і церкву в Маньківцях, мініатюрні хатки, навислі над дорогою і широку панораму ріки Рів. В Чернятині на них чекатиме перший парк пера Деніса Маклера (другий розташувався у Северинівці), а також палац Вітославських з нетиповою для Поділля архітектурою.

Після зустрічі з красою природи велотуристи зустрінуть сучасну інфраструктуру обслуговування мешканців у Северинівці (ЦНАП, краєзнавчий музей, лікарня відновного лікування – палац Орловських-Соколовських). Після чергової години подорожі на них чекатиме «садовий рай» у селі Олександрівка – з музеями, парком і цікавими історіями.

Водний маршрут

Однією з найбільш привабливих точки зору туристів, які полюбляють сплави на байдарках або каяках, є ріка Рів. Найбільш комфортною з точки зору менш досвідчених гостей буде долання на плавзасобах ділянки довжиною 7 кілометрів між хутором Мельники (Барський район) і селом Токарівка (Жмеринський район). Спочатку вузька і змієподібна траса з часом змінюється у широку, довжиною понад 200 метрів заплаву.

По дорозі зустрінемо старовинний млин, джерело цілющої води, містки, які потрібно долати, повністю ховаючись у каяках, а також мальовничу природу і тварин. Перед Токарівкою туристи помітять цікаві за рельєфом вапнякові скелі, які нагадують гору Монт Рашмор у Сполучених Штатах з зображенням президентів. Це хороше місце для пікніка та відпочинку.

Старовинний будинок та оранжерея ірландського садівника

Завдяки проєкту технічної фінансової допомоги Європейського Союзу «Кластер «Яблуневий шлях» стало можливим відновити будинок садівника та оранжерею в Северинівському парку. Тут також створюється експозиція про діяльність Деніса Макклера (Діонісія Міклера) – ірландського садівника і ландшафтного дизайнера, який на початку XIX ст. створював на Поділлі та Волині парки і сади на замовлення місцевих шляхтичів, зокрема графа Северина Орловського, власника маєтку в Северинівці.

Такі заходи з відновлення історичних об’єктів сприяють відновленню історичної пам’яті та збереженню архітектурної і культурної спадщини. Також відновлення згаданих пам’яток стане ще одним чинником розвитку місцевої туристичної інфраструктури та культурно єднатиме Ірландію, Великобританію, Польщу і різні населені пункти України. Адже Северинівський парк – один із найкраще збережених парків, спроєктованих Денісом Макклером (подібний парк цього ж автора на Тернопільщині є нині Кременецьким ботанічним садом).

Для промоції згаданих маршрутів, краєвидів і пам’яток у рамках проєкту «Яблуневий шлях» також було створено якісний пізнавальний відеоролик, який можна переглянути за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=xOI9XkoIDu4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2MSoqsaLa8SQe-4FPcGjfu68Ymv2FXwS8nS2wHTXVABKGJ26b0LnvESHc

Також розроблено туристичний путівник «Подорож Яблуневим шляхом»:

 https://drive.google.com/file/d/1HW4qPF-Rto2Hr3LLliEH04QV8dY0hhbo/view  

 

Проєкт  технічної фінансової допомоги Європейського Союзу Кластер «Яблуневий шлях» впроваджується на території Барської та Северинівської об’єднаних територіальних громадах у партнерстві з Громадською організацією «Подільська агенція регіонального розвитку». 

Проєкт реалізовується в Україні в рамках програми «Мери за економічне зростання» (M4EG), що є новою ініціативою Європейського союзу, яка розпочала діяльність у січні 2017 року в рамках Східного партнерства. Суть Ініціативи полягає в наданні підтримки мерам і муніципалітетам країн Східного партнерства і сприянні тому, щоб вони ставали активними провідниками місцевого економічного зростання та створення робочих місць. Більше інформації на сайті - http://www.m4eg.eu/en/

Контактна інформація

23126, вул. Грушевського, 29, Северинівка Вінницької області

+38 (04332) 35 64 2