Якими стають старовинний будинок та оранжерея у Северинівці

Якими стають старовинний будинок та оранжерея у Северинівці

У 1814 році відомий садівник Деніс Макклер створив мальовничі ландшафтні парки в маєтку Орловських у селі Северинівка та в сусідньому маєтку Вітославського в селі Чернятин на Вінниччині.

Садівник ірландського походження Деніс Макклер (знаний також під ім’ям Діонісій Міклер) зробив значний внесок у розвиток садово-паркового мистецтва Польщі та України. Після здобуття освіти в Дубліні та Лондоні (з ботаніки, паркового мистецтва і ландшафтної архітектури) Макклер переїхав до тодішньої Речі Посполитої та почав закладати неповторні сади й парки на Поділлі та Волині. Загальна кількість створених Макклером ландшафтних садів та парків на території сучасної України перевищує чотири десятки об’єктів. На жаль, не всі вони збереглися.

Що нам відомо з історії

На початку ХІХ століття село Северинівка належало польському поміщикові – графу Северину Орловському. 220 років тому він «ліквідував» два довколишніх села й переселив кріпаків до нового поселення, яке спланував особисто, давши йому назву Северинівка. На початку ХІХ ст. тут розпочалося будівництво графського палацу. Споруда вийшла громіздкою та негарною, натомість доволі зручною. Крім того, палац був буквально заповнений різноманітними витворами мистецтва: картинами, порцеляною, виробами з бронзи, срібла та слонової кістки. Граф Орловський зберігав тут свої чималі колекції зброї, старовинних монет та поштових марок, а також бібліотеку, що налічувала близько 5 тис. томів.

Окрасою нового палацу мав стати парк в англійському стилі. Приблизно в 1812 році у Северинівці був споруджений будинок, який мав служити помешканням для садівника. Під час проектування та створення парку в цій будівлі жив не просто садівник, а відомий ландшафтний архітектор тих часів Діонісій Мікклер, що прибув у Северинівку на запрошення графа Северина Орловського. І завдяки ірландському митцеві гарним композиційним доповненням до двоповерхового палацу (в стилі пізнього класицизму з елементами бароко) став ландшафтний парк, що розмістився на фронтальній стороні палацу та простягся до берегів річки Рів.

Северинівський палац зберігся, нині в ньому розташований санаторій. Дивом зберігся і будинок садівника. А три стіни, що вціліли поряд із будинком – це колишня оранжерея. Її дах та четверта стіна були скляними…

Ці памятки потрібно відновити

Постаттю Деніса Макклера, яка єднає Ірландію та Україну, та відновленням архітектурних об’єктів, які він збудував, давно зацікавились Громадська організація «Подільська агенція регіонального розвитку» та Северинівська об’єднана територіальна громада. І не випадково через два століття після діяльності на Поділлі Деніса Макклера в ці краї прибув ще один митець: у 2011 році на запрошення Подільської агенції регіонального розвитку на Вінниччині працював волонтер Корпусу Миру США Майкл Діксон, досвідчений архітектор-реставратор.

У Северинівці увагу американського архітектора привернули залишки старої будівлі - місцевої пам’ятки садово-паркової архітектури. Майкл дізнався, що до 1926 р. тут діяла спроєктована Макклером оранжерея, в якій вирощували саджанці дерев та інших рослин. Волонтер зумів переконати місцеву владу в тому, що створені ірландцем парк та оранжерея мають цінність і що їх варто відновити. Він навіть накреслив схеми реставрації. Проте фінансові можливості для відновлення з’явились не одразу.

Завдяки проєкту Кластер «Яблуневий шлях»

І от тепер – завдяки проєкту технічної фінансової допомоги Європейського Союзу «Кластер «Яблуневий шлях», який впроваджується на території Северинівської громади – будинок садівника та оранжерея в Северинівському парку нарешті відновлюються. У рамках проєкту «Яблуневий шлях» заплановано також створити експозицію про діяльність Деніса Макклера. Такі заходи сприяють відновленню історичної пам’яті та збереженню архітектурної і культурної спадщини. Також відновлення згаданих пам’яток стане ще одним чинником розвитку місцевої туристичної інфраструктури та культурно єднатиме Ірландію, Великобританію, Польщу і різні населені пункти України. Адже Северинівський парк – один із найкраще збережених парків, спроєктованих Денісом Макклером (подібний парк цього ж автора на Тернопільщині є нині Кременецьким ботанічним садом).

Для довідки

Кластер «Яблуневий шлях» є проєктом технічної фінансової допомоги Європейського Союзу. Проєкт впроваджується на території Барської та Северинівської об’єднаних територіальних громадах у партнерстві з Громадською організацією «Подільська агенція регіонального розвитку».

Реалізація проєкту стала можливою в рамках програми «Мери за економічне зростання» (M4EG), що є новою ініціативою Європейського союзу, яка розпочала діяльність у січні 2017 року в рамках Східного партнерства.

Власне, проєкт зосереджується не лише на вирощуванні та переробці яблук. «Яблуневий шлях» задумано як туристичний маршрут, що поєднуватиме рекреаційну та оздоровчу складові. Так, туристична стежка пролягатиме через Северинівку, де розливатимуть яблучні соки, а в тамтешньому санаторії ще й запровадять особливі процедури – ванни та джакузі з яблучним соком, яблучний скраб, кисневі коктейлі на основі соку тощо.

Галина Сегеда, асистентка керівника проєкту

Кластер «Яблуневий шлях»

Контактна інформація

23126, вул. Грушевського, 29, Северинівка Вінницької області

+38 (04332) 35 64 2