Один з найвідоміших ірландських садівників Деніс Макклер (1762-1853) вніс значних вклад у розвиток садово-паркового мистецтва в Україні. Після здобуття освіти в Дубліні і Лондоні (ботаніка, паркове мистецтво, ландшафтна архітектура) Макклер переїхав до Польщі, а потім почав створювати неповторні сади та парки на Поділлі та Волині.
Загальна кількість створених Макклером ландшафтних садів та парків на території сучасної України перевищує 40 об’єктів. Зокрема у 1814 р. ним закладено ландшафтні парки в маєтку Орловських у селі Северинівці та маєтку Вітославського в Чернятині (сьогодні на території Вінницької області).
Будинок у Северинівці був збудований приблизно в 1812 році й мав виконувати функцію оселі садівника, а три стіни, що залишились поряд із будинком – колишня оранжерея. Дах та одна стіна оранжереї були скляними.
Та в будівлі жив не просто садівник, а відомий ландшафтний архітектор тих часів Діонісій Мікклер, що прибув у Северинівку на запрошення Графа Северина Орловського. В 1806 році закінчилось будівництво маєтку для родини Орловських - двоповерховий палац у стилі пізнього класицизму з елементами барокко. Тож гарним композиційним доповненням став парк, що розмістився на фронтальній стороні палацу, та простягся до берегів річки Рів.
Громадська організація «Подільська агенція регіонального розвитку» та Северинівська об’єднана територіальна громада давно цікавляться постаттю Деніса Маклера, яка єднає Ірландію та Україну, та відновленням архітектурних об’єктів, які він збудував. Так, у 2011 році Подільській агенції регіонального розвитку працював волонтер Корпусу Миру США Майкл Діксон, досвідчений архітектор-реставратор. У Северинівці його увагу привернули залишки старої будівлі – місцевої пам′ятки садово-паркової архітектури. Майкл дізнався, що до 1926 р. тут діяла спроєктована Макклером оранжерея, в якій вирощували саджанці дерев та інших рослин. Волонтер задумав відновити споруду і навіть намалював схеми відновлення. Проте не було можливості реставрувати ці об’єкти.
І от тепер завдяки проєкту технічної фінансової допомоги Європейського Союзу Кластер «Яблуневий шлях», який впроваджується на території Северинівської громади, відновлюється будинок та оранжерея в Северинівці, створена на початку XIX століття Денісом Маклером, які є унікальними об’єктами, одними з небагатьох у Центрально-Західній Україні. Також тут розташовується один з найкраще збережених парків, спроєктованих Денісом Макклером.
У рамках проекту «Яблуневий шлях» заплановано створити також експозицію про діяльність Маклера. Такі заходи сприяють відновленню історичної пам’яті та збереженню архітектурної та культурної спадщини.
Нагадаємо: Кластер «Яблуневий шлях» є проєктом технічної фінансової допомоги Європейського Союзу. Проєєкт впроваджується на території Барської та Северинівської об’єднаних територіальних громадах у партнерстві з Громадською організацією «Подільська агенція регіонального розвитку».
Реалізація проєкту стала можливою в рамках програми «Мери за економічне зростання» (M4EG), що є новою ініціативою Європейського союзу, яка розпочала діяльність у січні 2017 року в рамках Східного партнерства.
Проєкт зосереджений не лише на вирощуванні та переробці яблук. «Яблуневий шлях» задумано як туристичний маршрут, що поєднуватиме рекреаційну та оздоровчу складові.