Про наш проект

Кластер «Яблуневий шлях» є проектом технічної фінансової допомоги Європейського Союзу. Проект впроваджується на території Барської та Северинівської об’єднаних територіальних громадах у партнерстві з Громадською організацією «Подільська агенція регіонального розвитку».

Реалізація проекту стала можливою в рамках програми «Мери за економічне зростання» (M4EG), що є новою ініціативою Європейського союзу, яка розпочала діяльність у січні 2017 року в рамках Східного партнерства.

Ідея проекту стала реальністю завдяки експертній підтримці Вінницького відокремленого підрозділу  «Центр розвитку місцевого самоврядування» (Програма «U-LEAD з Європою») та Південно-західного Хабу GIZ.

Проект зосереджений не лише на вирощуванні та переробці яблук. «Яблуневий шлях» задумано як туристичний маршрут, що поєднуватиме рекреаційну та оздоровчу складові. 

Перейшовши за посиланням https://cutt.ly/Qjcq5z6, можна ознайомитися з туристичним маршрутом, створеним в межах проєкту Кластер «Яблуневий шлях». 

Загальна інформація

Северинівка – село у Жмеринському районі Вінницької області. Северинівська об’єднана територіальна громада охоплює 6 населених пунктів. Чисельність населення громади становить 4,711 осіб. Основним напрямом господарства Северинівської громади є вирощування зернових і технічних культур. Також розвинуто м’ясо-молочне тваринництво. На території Северинівської громади розташований санаторій у будівлі колишнього палацу поміщика Северина Орловського навколо Северинівського парку. Сьогодні громада знаходиться в одному з найкращих місць в області зі своєю школою, магазинами та мальовничим парком.

Цілі і завдання проекту

Основною метою Проекту є збільшення доданої вартості регіонального бренду «Подільське яблуко» за допомогою створення кластеру «Яблуневий шлях» з метою популяризації Вінницької області як «яблуневого раю» в Україні на базі Северинівської та Барської об’єднаних громад. Проект упроваджується на території Северинівської та Барської громад, виконуючи такі завдання:

1) Створення туристичних об’єктів у складі кластеру «Яблуневий шлях», розвиток інфраструктури в секторі виробництва, освіти та відновлення здоров’я;

2) Налагодження зв’язків із місцевим бізнесом з метою створення інших кластерів, а також розвитку співпраці компаній одна з одною для запуску нової, кращої якості та дешевшої місцевої продукції;

3) Популяризація муніципалітету серед інвесторів, підтримка місцевих товарів і послуг, підвищення рівня знань студентів, викладачів та місцевих підприємців у сфері сільського господарства.

Діяльність проекту

В рамках Проекту буде відновлений котедж Деніса Макклера (відомого ірландського садівника 19-го століття), відремонтовано приміщення оранжереї в селі Северинівка, а також відкрито окрему музейну кімнату в самому котеджі. Для залучення туристів в оранжереї також будуть висаджені екзотичні різновиди яблуневих дерев та інших садових культур (включаючи цитрусові).

Дводенний цикл відновлювальних процедур буде запропонований туристам та іншим пацієнтам для покращення їхнього здоров’я в одній із будівель Северинівського санаторію, включаючи в себе нові медичні послуги з використанням натуральних яблуневих продуктів: купелі з яблуневим соком та яблуневим оцтом, яблуневі кисневі коктейлі. Приміщення санаторію також обладнані спеціальними переходами для людей з обмеженими можливостями.

З метою ознайомлення туристів із процесом виробництва яблук та елементами «зеленого туризму» в Україні буде створений спеціальний туристичний маршрут «Яблуневий шлях». До складу маршруту увійдуть послуги «кластерного офісу» в Барській громаді, розташованого в центрі «Яблуневого шляху» разом із дегустаційною залою. Туристи отримають можливість спробувати сік прямого віджиму, смузі, яблуневі коктейлі.

У селі Антонівка (віддаленому від центру Бару) буде відкритий розсадник із місцевими традиційними різновидами яблук, який стане місцем вирощування високоякісних яблуневих саджанців для сектору садівництва всередині кластеру та в усій області. Виробничий відділ Северинівського муніципального підприємства буде реорганізовано з метою впровадження процесу переробки яблук та виробництва яблуневих чіпсів і соку.

Проект також включатиме в себе:

1. Реконструкцію музею історії садівництва в селі Олександрівка (сусідньому з Северинівкою). За часів Радянського Союзу музей був відомий власною місцевою фермою та яблуневими садами;

2. Створення інноваційного навчального центру в Чернятинському коледжі Вінницького національного аграрного університету (село Чернятин, Северинівська громада) для надання знань студентам та молоді щодо європейських технологій садівництва й вирощування ароматичних та життєздатних плодових культур.

Очікувані результати

- 15 викладачів / професорів та 60 студентів здобули нові знання щодо технологій садівництва; 

- 40 місцевих підприємців отримали інформацію щодо нових можливостей самозайнятості завдяки розвитку «зеленого туризму», виробництву сувенірної продукції, розвитку процесу переробки сільгосппродукції малими і середніми підприємствами;

- 10 нових робочих місць створено в сфері садівництва;

- 50 візитів організовано до сіл Барського та Жмеринського районів Вінницької області для збору місцевих традиційних сортів яблук.

Як наслідок, Проект забезпечить процес створення та розвитку малих і середніх підприємств у сфері сільського господарства та переробки сільгосппродукції всередині кластеру й у всій області. В Северинівській і Барській об’єднаних громадах будуть створені нові робочі місця. Обидві громади стануть справжніми рушійними силами в економіці та прикладом успішної діяльності для інших громад України.

Пілотний проект «Кластер «Яблуневий шлях»» упроваджується в Україні в рамках Ініціативи Європейського Союзу «Мери за економічне зростання». Дана Ініціатива розпочала свою діяльність у січні 2017 року в регіоні Східного партнерства. Суть Ініціативи полягає в наданні підтримки мерам і муніципалітетам країн Східного партнерства та сприянні тому, щоб вони ставали активними провідниками місцевого економічного зростання та створення нових робочих місць. Детальнішу інформацію можна отримати на офіційному веб-сайті - www.m4eg.eu. 

Проект фінансується Європейським Союзом.

Ця публікація підготовлена в рамках Ініціативи «Мери за економічне зростання». Відповідальність за її зміст несе виключно автор (и), точка зору якого (их) не обов’язково збігається з позицією ЄС.

4 листопада 2020 року, середа
Їх встановлено в межах проєкту Кластер Яблуневий шлях
23 вересня 2020 року, середа
Для участі у тренінгу потрібно зареєструватися

Контактна інформація

23126, вул. Грушевського, 29, Северинівка Вінницької області

+38 (04332) 35 64 2